Python ile Maksimum Sayıyı Bulan Fonksiyon Yazma

python ile maksimum sayıyı bulan fonksiyon yazma

Python Örnekleri:

Merhaba! Bu yazımızda, girilen sayıların en büyüğünü bulup döndüren programı yazacağız.

Bu yazımızda basit ama öğretici bir konuya değineceğiz. Nasıl kullanıcıdan sınırsız sayıda girdi alırız? Bu öğrenmek için kodumuza bakalım.

Kodda minimum değer için sys modülünü import ettik ama buna gerek yok aslında.


Kod nasıl çalışıyor? Adım adım

  • Öncelikle python dilindeki en küçük değeri kullanmak için kod başında sys modülünü import ediyoruz. Neden import ettiğimizi aşağıda açıklayacağım.
  • Maximum adında bir fonksiyon oluşturuyoruz. Ve girdi olarak verdiğimiz değişkenin başına * işaretini koyuyoruz. İşte bu işaret sınırsız sayıda girdi alınmasını sağlıyor.
  • enbuyuk değişkenini varsayılan olarak python’daki en küçük sayıya eşitliyoruz. Bunu da en başta söylediğim sys modülünü kullanarak yapacağız. “-sys.maxsize -1” dersek en küçük sayıya eşitlemiş oluruz.
  • Daha sonra for döngüsünde girdi listesini dolaşıyoruz.
  • for döngüsü içinde if kontrol bloğu ile her sayıyı enbuyuk değişkenimizle karşılaştırıyoruz. Eğer her döngüde gelen sayı yani i, enbuyuk değişkeninden büyükse, enbuyuk değişkenini gelen i sayısı yapıyoruz.
  • En son fonksiyon bitiminde enbuyuk değişkenini return ediyoruz.
  • Aşağıda Maximum fonksiyonunu çağırıp içine istediğimiz kadar sayı giriyoruz.
  • Ekrana en büyük sayı olan 999 yazacaktır.

Aklınıza takılan soruları veya düşüncelerinizi aşağıda yorum olarak yazabilirsiniz.


Paylaşmak istersen?

Author: Serdar Sarı

Ben İ. Serdar Sarı. Balıkesir Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Temmuz 2021 tarihinde mezun oldum. Vaktim oldukça, bu blogda C#, Python veya diğer programlama dilleri ile ilgili bildiğim ve yeni öğrendiğim bilgileri diğer yazılıma hevesli arkadaşlara paylaşmayı ve yeri geldiğinde sizden öğrenmeyi, aynı zamanda Teknoloji ile ilgili haber ve paylaşımlar da yapmayı planlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir